piątek, 31 maja 2013

przytulam

Po pierwsze  przytulam do tarczycy
Przytulia czepna - Galium aparine Jej nazwa Galium sięga czasów greckich i wywodzi się od słowa gala-mleko. Dlaczego mleko? Ponieważ dawniej, używano jej do warzenia mleka, co jest niezbędnym procesem w serowarstwie. Dzisiaj są już inne środki (np. bakterie) służące do tego celu.  
Choć to nie zawsze chciana roślina w ogródku, to na pewno mile widziana w medycynie i kosmetyce. Dostarcza surowca leczniczego, którym jest ziele i korzenie.
Cechą charakterystyczną przytuli, po której można ją rozpoznać jest jej zapach.
Ziele po wysuszeniu i roztarciu uwalnia zapach przypominający świeżo skoszone siano.
1.   Zioło to działa moczopędnie, a więc stosuje się je w chorobach, gdzie dochodzi do zatrzymywania moczu czyli skąpomocz, puchlina wodna, kamica nerkowa.
2.   Wyciągi z przytuli działają także przeciwskurczowo, przeciwbiegunkowo, przeciwkrwotocznie.
3.    Pomocne są również w chorobach skóry.
4.   W chorobach spowodowanych wolem pomaga wielokrotnie powtarzane intensywne płukanie gardła herbatką z przytulii. Warto też robić na noc okłady z rozgniecionego ziela.
5.   Od dawna stosuje się przytulię do leczenia wrzodów i guzów, prawdopodobnie dlatego, że powoduje ona drenaż węzłów chłonnych, co z kolei pomaga w odtruwaniu tkanki.
6.   w kosmetyce wyciągi z przytuli czepnej poprawiają jędrność i elastyczność skóry ciała.
W warunkach domowych możemy przygotować kąpiel, po której jakość skóry ulegnie poprawie. Wystarczy 2-3 łyżki ziela przytuli czepnej, 3 litry wody. Zioła zalewamy wodą i ogrzewamy do wrzenia, odstawiamy na 15 minut pod przykryciem. Przecedzamy do wanny i uzupełniamy ciepłą wodą. Kąpiemy się 5-15 minut.
Przytulia jest pewna w działaniu.  Warto ją  łączyć z innymi ziołami krzemionkowymi, np. ze skrzypem, przetacznikiem, rdestami, perzem, kozieradką.
Napar: 2 łyżki przytulii zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 30 minut; przecedzić. Pić 4 razy dz. po 100 ml lub 2 razy dz. po 200 ml.
Odwar: 2 łyżki ziela zalać 2 szkl wody; gotować 8 minut; odstawić na 5 minut; przecedzić. Pić jak napar.
Pulvis Galii: suche ziele zmielić na pył. Zażywać 3 razy dz. po 1 płaskiej łyżeczce do herbaty; dobrze popić.
Mel Galii: na każdą łyżeczkę proszku przytuliowego dać 1 łyżkę miodu i pół łyżeczki gliceryny lub wódki; wymieszać. Zażywać 3 razy dz. po 1 łyżce.
Pulvis Galii jest doskonałą zasypką na wszelkiego rodzaju rany, mokre wysypki, nadżerki, owrzodzenia, oparzenia i potówki. Można go zmieszać z zasypką Alantan, Dermatol lub Linomag (proporcja 1:1).
Macerat: 4 łyżki świeżego i zmielonego ziela zalać 1 szkl. wody o temp. pokojowej; macerować pod przykryciem 8 godzin; przecedzić. Pić jak napar. Można osłodzić miodem lub sokiem owocowym.
Succus Galii: świeże ziele zmielić przez maszynkę do mięsa. Na każdą 1 szkl. masy roślinnej dać pół szkl. przegotowanej wody; wytrawiać pod przykryciem 8 godzin; wyciąg odcedzić od masy, nie należy jej jednak wyrzucać bo zawiera jeszcze znaczne ilości soku. Aby go wydobyć należy masę roślinną przepuścić przez sokowirówkę. Oba wyciągi połączyć. Pić 4 razy dz. po 50 ml. Na zimę zakonserwować poprzez zalanie miodem (100 ml soku na 200 ml miodu), winem (100 ml soku na 200 ml wina), wódką (100 ml soku na 100 ml wódki) lub zasypanie cukrem (100 ml soku na 200 ml cukru).
Nalewka przytuliowa - Tinctura Galii: pół szkl. ziela zalać 400 ml wódki lub spirytusu; macerować 14 dni; przefiltrować. Zażywać 3-4 razy dz. po 3-5 ml. Stosować do przemywania schorzałych miejsc typu owrzodzeń, ran, odparzeń i na tle łojotoku oraz nadmiernej potliwości. Podobnie przyrządza się intrakt i alkoholaturę zimną na świeżym zielu.
Rp. nalewka przytuliowa - 10 ml, nalewka szałwiowa - 10 ml ,Azulan - 5 ml, nalewka arnikowa - 10 ml, spirytus salicylowy - 20 ml
Wymieszać. Stosować do przemywania skóry z pryszczami, łojotokiem, ropniami, owrzodzeniami i cery trądzikowej.
Dobrze usuwa wągry i oczyszcza pory; działa przeciwzapalnie, osuszająco, silnie odkażająco i złuszczająco.
Rp. Ziele przytulii - 1 łyżka, ziele nawłoci - 1 łyżka, owoc jałowca - 1 łyżka, liść brzozy - 1 łyżka, liść borówki lub mącznicy - 1 łyżka, ziele połonicznika - 1 łyżka
Wymieszać. 2 łyżki mieszanki zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 30 minut; przecedzić. Pić 4 razy dz. po 100 ml lub 2 razy dz. po 200 ml.
Wskazania: skąpomocz, ropomocz, kamica moczowa, obrzęki, dna, reumatyzm, choroby skórne, zatrucia, zaburzenia przemiany materii, choroby zakaźne. źródło-internet

 mój dzisiejszy zbiór:
Po drugie przytulam do serca prezenty od bliskich

Po trzecie przytulam na dekolt - właściwie to nie wiem czy do tego to służy. Kupione w znanym dla wszystkich sklepie i wymyśliłam, że do zbyt dużych dekoltów w sam raz.
przód i tył taki sam

1 komentarz:


Dziękuję bardzo za pozostawienie komentarza .
Przepraszam, ale komentarze niecenzuralne będą usuwane.
Lila