środa, 18 czerwca 2014

kotleciki z boćwiny

Pokroiłam niezbyt drobno 2 garście liści, wymieszałam z odrobiną czosnku, 2 jajkami, wegetą i dodałam mąkę gryczaną. Kładłam łyżką placuszki i na oleju kokosowym smażyłam do zarumienienia. 
Są pyszne!
Przepis na takie kotleciki dostałam od miłego małżeństwa.
Bardzo polecają do zestawu można dodać pokrzywę, mlecz i inne zieleniny.

Boćwina, inaczej zwana burakiem liściowym, to roślina, której jadalną częścią są liście i ogonki liściowe.  Młode liście boćwiny doskonale nadają się do sałatek i surówek oraz zup.
Nie mylmy boćwiny, czyli liści buraków liściowych z botwiną.
W dawniej Polsce boćwina była niezwykle ceniona i jadali ją także sami królowie. 


W liściach boćwiny znajduje się  dużo białka. Jest ono przy tym bardzo wartościowe, gdyż jego wchłanianie i wykorzystanie w organizmie wspiera solidna dawka prowitaminy A. Boćwina dostarcza też węglowodanów złożonych, dlatego bez obawy mogą ją jadać diabetycy, których od buraków ćwikłowych odstraszają znaczne ilości cukrów prostych. Inne zalety boćwiny to duża zawartość potasu, żelaza i wapnia oraz witamin: prowitaminy A, a także B1, B2 oraz C. Jest też dobrym źródłem kwasu foliowego i błonnika. Nie bez znaczenia jest też niska wartość kaloryczna tego warzywa.
Cały ten zestaw dobrodziejstw sprawia, że boćwinę można zaliczyć do roślin leczniczych. Zalecana jest nie tylko diabetykom, ale także kobietom w ciąży, osobom z problemami trawiennymi (zaparcia, wzdęcia, zgaga), zagrożonym anemią i miażdżycą, a także walczącym ze zbędnymi kilogramami. Badania potwierdziły też, że boćwinę powinni jadać wszyscy, którzy czują się przepracowani, zestresowani i trudno im się skupić. Oprócz tego pomoże ona zarówno dzieciom, jak i osobom starszym, którzy są mało odporni na infekcje.

Boćwina zawiera kwas szczawiowy, dlatego nie należy jej spożywać więcej niż 200 g dziennie. Warto ją zakwaszać sokiem z cytryny bądź podawać z papryką.


1 komentarz:


Dziękuję bardzo za pozostawienie komentarza .
Przepraszam, ale komentarze niecenzuralne będą usuwane.
Lila